Key retaining, cannot remove key unless the shackle is closed (S31 Model only)
Shackle withstands over 300-lb. pull force
Marine grade 316 stainless steel shackle for superior corrosion resistance
Special thermoplastic body offers superior performance against chemicals, moisture, heat, cold and UV
Uses FDA approved lubricants safe for use in food processing
Operates from -70?F to +350?F (-56?C to +176?C)
Designed to fit smaller diameter lockout points for lockout/tagout applications (ie European OEM Equipment)
Each keyed alike set includes 2 keys
Padlock, Safety
Master Lock S33KAS12GRN S33 Zenex Padlock – Set of Twelve, Safety Padlock, Keyed Alike, Thermoplastic, 1-3/8″ Width-(Box of 12)
$284.98
SKU: SDN026
Categories: Padlock, Safety
Tags: Padlocks, S33 Zenex™ Padlock - Set of Twelve, S33KAS12GRN
Brand: Master Lock
| Weight | 3.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58833 × 0.58833 × 0.49 in |
| Type | Safety Padlock |
| Body Width | 1-3/8" |
| Shackle Diameter | 3/16" |
| Shackle Clearance Height | 1-1/2" |
| Shackle Clearance Width | 5/8" |
| Body Material | Thermoplastic |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Colour | Green |
| Key Type | Keyed Alike |
| Body Length | 1-7/8" |



