Outstanding resistance to impact and wear
Functional cure in 4 hours
Rubber toughened polymer matrix with alumina bead and silicon carbide
Easy to mix
Coverage: 0.245 m² @ 6 mm thick for a 3 kg kit
Epoxy-Based Paints & Coatings, Tools
Loctite 2755354 9593 Nordbak Wear Prevention Coating, Blue, 10 kg, Pail-(Pail)
$1,460.76
SKU: AH173
Categories: Epoxy-Based Paints & Coatings, Tools
Tags: 2755354, 9593 Nordbak® Wear Prevention Coating, Epoxy-Based Paints & Coatings
Brand: Loctite
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.9996 × 0.9996 × 0.9996 in |
| Container Type | Pail |
| Colour Family | Blue |
| Colour | Blue |
| Container Size | 10 kg |
| Net Volume | 10 kg |
| Type | Two-Part |

