Silicon carbide filled system
Extremely high fine particle wet abrasion resistance
Good dry and wet temperature resistance
Easy to mix and apply; trowelable and non-sagging
Coverage: 0.74 m² @ 6mm thick for a 10 kg kit
Functional cure in 6 hours
Epoxy-Based Paints & Coatings, Tools
Loctite 2751067 7332 Nordbak Wear Prevention Coating, Grey, 10 kg, Pail-(Pail)
$1,423.80
SKU: AH172
Categories: Epoxy-Based Paints & Coatings, Tools
Tags: 2751067, 7332 Nordbak® Wear Prevention Coating, Epoxy-Based Paints & Coatings
Brand: Loctite
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.9996 × 0.9996 × 0.9996 in |
| Container Type | Pail |
| Colour Family | Grey |
| Colour | Grey |
| Container Size | 10 kg |
| Net Volume | 10 kg |
| Type | Two-Part |
Recently Viewed Products
-
Epoxy-Based Paints & Coatings
Loctite 2755354 9593 Nordbak Wear Prevention Coating, Blue, 10 kg, Pail-(Pail)
$1,460.76 Add to cart



