Ideal for locking and sealing large coarse threaded nuts, bolts, and studs
Designed for applications where high locking strength is required
Threadlocker, Tools
Loctite 214166 Letter Grade AVV Threadlocker, Red, High, 250 ml, Bottle-(Bottle)
$355.59
SKU: AF323
Categories: Threadlocker, Tools
Tags: 214166, Letter Grade AVV Threadlocker, Threadlockers
Brand: Loctite
| Weight | 0.72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.15 × 0.3 × 0.71667 in |
| Format | 250 ml |
| Container Type | Bottle |
| Strength | High |
| Fixture Time | 10 min. |
| Full Cure Time | 72 hrs. |
| Colour | Red |
| Torque (Break/Prevail) | 240 lbs. / 250 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Kee Klamp M52-5 Male Corner Swivel Socket Structural Tube Clamp, 1.06″-(Each)
$35.80 Add to cart -
Disposable Earplug
3M 312-1201 E-A-R Classic Earplugs, Pair – Polybag-(Box of 200 Pairs)
$43.46 Add to cart -
Non-Sparking Socket
Ampco SS-3/4D37MM Sockets, 3/4″ Drive, 1-23/50″ x 52 mm L-(Each)
$296.70 Add to cart -
Block & Sheave
Vanguard Steel 2935 3080 Block with Swivel Shackle Block with Swivel Shackle – Each
$406.81 Add to cart






