Heavy-duty torque limiter prevents damage to internal gearing and prevents operator from experiencing a surge of torque during wheel lock up
Labyrinth construction features a complex series of channels to prevent penetration of dust and debris into the field and armature for maximum operational life
Rear vent dust cover assembly for added protection against dust and debris
Motor winding protection features “Zig-Zag” varnish on the armature and hardened powder on the field coils to act as an impenetrable barrier to dust and debris
Rear handle swivels 180? to adjust to the most comfortable grinding position
Rotatable gear housing can be positioned at every 90? for optimal positioning
Removable side handle can be mounted on left or right side of tool
Ergonomic soft rubber grip design for vibration absorption and comfortable operation
Includes: Angle grinder, Anti-vibration side handle, Dust cover attachment set, #28 Lock nut wrench, Toolless wheel cover, Inner flange, 5/8″-45 Lock nut
Angle Grinder, Tools
Makita GA9031 Angle Grinder, 9″, 15 A, 6600 RPM-(Each)
$315.77
SKU: TNB208
Categories: Angle Grinder, Tools
Tags: Angle Grinder, Angle Grinders, GA9031
Brand: Makita
| Weight | 17.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70833 × 0.57292 × 1.97917 in |
| Wheel Diameter | 9" |
| Amps | 15 A |
| No Load RPM | 6600 |
| Grinding Maximum Capacity | 9" |
| Sanding Disc Maximum Capacity | 7" |
| Wire Cup Brush Maximum Capacity | 4-3/8" |
| Spindle Type | 5/8"-11 UNC |
| Overall Length | 19-7/8" |
| Net Weight | 14.3 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Block & Sheave
Vanguard Steel 2935 3080 Block with Swivel Shackle Block with Swivel Shackle – Each
$406.81 Add to cart -
Specialty Cutting Fluid
Castrol 15225D Variocut D 249 Cutting Oil, IBC Tote-(Tote)
$14,602.49 Add to cart



