Rugged all-welded 1 1/2″ angle iron construction and 2″ x 2″ wire mesh, ready to use
Contain and transport small bulk parts or materials in your plant or warehouse
Includes: 2 rigid and 2 swivel 5″ non-marking bolted-on rubber casters
Durable Kleton blue polyurethane finish
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON ML187 Wire Mesh Box Truck, Steel, 63″ L x 24″ W x 31.5″ H, 20 cu. ft. Volume, 1200 lbs. Capacity-(Each)
$772.00
SKU: ML187
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, ML187, Wire Mesh Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.33333 × 2.54166 × 2.04166 in |
| Volume Capacity | 20 cu. ft. |
| Weight Capacity | 1200 lbs. |
| Bin Material | Steel |
| Overall Length | 63" |
| Overall Width | 24" |
| Overall Height | 31.5" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Base Length | 60" |
| Base Width | 24" |
| Inside Wall Height | 24" |
| Handle Height | 30" |
| Weight | 85 lbs. |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Rubbermaid FG424500BLA Stock Tank Stock Tank, 39″ D x 58″ W x 25″ H, 1200 lbs. Capacity, Black – Each
$386.46 Add to cart -
Material Handling & Storage
Rubbermaid FG424300BLA Stock Tank Stock Tank, 40″ D x 51.6″ W x 12″ H, 400 lbs. Capacity, Black – Each
$213.42 Add to cart




