Rugged all-welded 1 1/2″ angle iron construction and 2″ x 2″ wire mesh, ready to use
Contain and transport small bulk parts or materials in your plant or warehouse
Includes: 2 rigid and 2 swivel 5″ non-marking bolted-on rubber casters
Durable Kleton blue polyurethane finish
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MB672 Wire Mesh Box Truck, Steel, 39″ L x 24″ W x 31.5″ H, 12 cu. ft. Volume, 1200 lbs. Capacity-(Each)
$620.00
SKU: MB672
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MB672, Wire Mesh Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.50884 × 2.50884 × 2.50884 in |
| Volume Capacity | 12 cu. ft. |
| Weight Capacity | 1200 lbs. |
| Bin Material | Steel |
| Overall Length | 39" |
| Overall Width | 24" |
| Overall Height | 31.5" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Base Length | 36" |
| Base Width | 24" |
| Inside Wall Height | 24" |
| Handle Height | 30" |
| Weight | 62 lbs. |




