Ideal for transporting and dumping waste, scrap and other bulk materials
Polyethylene body is mounted on an all-welded steel chassis
Includes small swivel casters at the front and large fixed wheels at the rear
Material Handling & Storage, Tilt Trucks
KLETON MN982 Tilt Truck, Polyethylene, 1.1 cu. yd., 1250 lbs. Load Capacity-(Each)
$956.00
SKU: MN982
Categories: Material Handling & Storage, Tilt Trucks
Tags: MN982, Tilt Truck, Tilt Trucks
Brand: Kleton
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.58333 × 3.58333 × 2.9 in |
| Volume Capacity | 1.1 cu. yd. |
| Loading Capacity | 1250 lbs. |
| Bin Material | Polyethylene |
| Overall Length | 66" |
| Overall Width | 34" |
| Overall Height | 43" |
| Durability | Standard Duty |
| Front Wheel Type | 12" Mold-On Rubber |
| Material | Brass |
| Style | Straight |
| Size | 1/2" |
| Connection Type | Barb x Barb |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
KLETON MN980 Tilt Truck, Polyethylene, 0.625 cu. yd., 500 lbs. Load Capacity-(Each)
$500.00 Add to cart





