Ideal for transporting and dumping waste, scrap and other bulk materials
Polyethylene body is mounted on an all-welded steel chassis
Includes small swivel casters at the front and large fixed wheels at the rear
Material Handling & Storage, Tilt Trucks
KLETON MN981 Tilt Truck, Polyethylene, 0.625 cu. yd., 850 lbs. Load Capacity-(Each)
$711.20
SKU: MN981
Categories: Material Handling & Storage, Tilt Trucks
Tags: MN981, Tilt Truck, Tilt Trucks
Brand: Kleton
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.56666 × 3.15 × 2.33333 in |
| Volume Capacity | 0.625 cu. yd. |
| Loading Capacity | 850 lbs. |
| Bin Material | Polyethylene |
| Overall Length | 57" |
| Overall Width | 28" |
| Overall Height | 38" |
| Durability | Standard Duty |
| Front Wheel Type | 10" Mold-On Rubber |
| Bottom Shelf Lip Height | 2" |
| Top Shelves Lip Height | 1-1/2" |
| Caster Type | Mold-on rubber |
| Finish | Baked-in powder coat |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
KLETON MN982 Tilt Truck, Polyethylene, 1.1 cu. yd., 1250 lbs. Load Capacity-(Each)
$956.00 Add to cart -
Material Handling & Storage
KLETON MN980 Tilt Truck, Polyethylene, 0.625 cu. yd., 500 lbs. Load Capacity-(Each)
$500.00 Add to cart






