Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on a 3/4″ treated plywood undercarriage
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Stackable for storage
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN994 Tapered Wall Box Truck, White Polyethylene, 39″ L x 27″ W x 31″ H, 12 cu. ft. Volume, 600 lbs. Capacity-(Each)
$468.00
SKU: MN994
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN994, Tapered Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 40.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.29166 × 2.575 × 2.33333 in |
| Volume Capacity | 12 cu. ft. |
| Weight Capacity | 600 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 39" |
| Overall Width | 27" |
| Overall Height | 31" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 4" Non-Marking Blue Rubber |
| Bin Colour | White |
| For Use With | Wood with Nails, Copper Pipe, Wood, Drywall, & PVC |
| Width | 1-3/8" (35 mm) |
| Cutting Depth | 1-5/8" (41 mm) |
| Material | Bi-Metal |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Rubbermaid FG424500BLA Stock Tank Stock Tank, 39″ D x 58″ W x 25″ H, 1200 lbs. Capacity, Black – Each
$386.46 Add to cart




