For most organic acids, alcohols and solvents
Fits 15 to 55-gallon drums with a 2″ bung adaptor
WARNING! Chemical compatibility of a drum or barrel pump should be checked for EACH LIQUID BY CHEMICAL NAME! Please contact your representative for chemical compatibility.
Rotary Drum & Pail Hand Pumps
KLETON DC865 Rotary Type Drum Pump, Stainless Steel, Fits 55 Gal., 12 oz./Stroke-(Each)
$479.20
SKU: DC865
Category: Rotary Drum & Pail Hand Pumps
Tags: DC865, Rotary Drum & Pail Hand Pumps, Rotary Type Drum Pump
Brand: Kleton
| Weight | 12.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.33333 × 0.525 × 0.5 in |
| Transfer Rate | 12 oz./Stroke |
| Fits Gallon Size | 55 Gal. |
| Body Material | Stainless Steel |
| Adaptor Type | 2" Bung |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
| Wetted Components | 304 Stainless Steel, PFTE |
Recently Viewed Products
-
Rotary Drum & Pail Hand Pumps
KLETON DC869 Rotary Type Drum Pump, Cast Iron/Steel, Fits 30-55 Gal., 8 oz./Stroke-(Each)
$87.20 Add to cart





