For use with most medium viscosity petroleum fluid, light non-flammable and non-combustible fluids
Dual directional operation allows pump to both empty and refill containers
Fits 30 to 55-gallon drums with a 2″ bung adaptor
Steel discharge spout and PVC discharge hose of 1″ diameter and 55″ long included
WARNING! Chemical compatibility of a drum or barrel pump should be checked for EACH LIQUID BY CHEMICAL NAME! Please contact your representative for chemical compatibility
Rotary Drum & Pail Hand Pumps
KLETON DC869 Rotary Type Drum Pump, Cast Iron/Steel, Fits 30-55 Gal., 8 oz./Stroke-(Each)
$87.20
SKU: DC869
Category: Rotary Drum & Pail Hand Pumps
Tags: DC869, Rotary Drum & Pail Hand Pumps, Rotary Type Drum Pump
Brand: Kleton
| Weight | 14.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.20833 × 0.58333 × 0.5 in |
| Transfer Rate | 8 oz./Stroke |
| Fits Gallon Size | 30-55 Gal. |
| Body Material | Steel/Cast Iron |
| Adaptor Type | 2" Bung |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
| Wetted Components | Cast Iron, Steel, Nylon, Viton & Stainless Steel |



