For most water-soluble inorganic acids, waxes, detergents
Fits 15 to 55-gallon drums with a 2″ bung adaptor
Wetted Components: 304 stainless, polypropylene, PVDF, PTFE & Viton®
WARNING! Chemical compatibility of a drum or barrel pump should be checked for EACH LIQUID BY CHEMICAL NAME! Please contact your representative for chemical compatibility
Rotary Drum & Pail Hand Pumps
KLETON DC870 Rotary Type Drum Pump, Polypropylene, Fits 15 – 55 US Gal., 8 oz./Stroke-(Each)
$122.40
SKU: DC870
Category: Rotary Drum & Pail Hand Pumps
Tags: DC870, Rotary Drum & Pail Hand Pumps, Rotary Type Drum Pump
Brand: Kleton
| Weight | 37.485 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.9685 × 1.47638 × 1.1811 in |
| Transfer Rate | 8 oz./Stroke |
| Fits Gallon Size | 15 – 55 US Gal. |
| Body Material | Polypropylene |
| Adaptor Type | 2" Bung |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |
| Wetted Components | Polypropylene, Ryton, Viton |






