For use on internal rings 1-13/16″ to 4″ and external rings 1-1/2″ to 4″
Push button to easily convert from internal to external snap rings
Ratcheting feature locks the snap ring in the desired position, reducing hand fatigue
Professional dipped grips wipe clean easily
Replacement tips available: part number 315277
Retaining Ring Pliers
Gearwrench 3152D Extra Large Universal Convertible Retaining Ring Pliers-(0)
$78.88
SKU: TDU525
Category: Retaining Ring Pliers
Tags: 3152D, Extra Large Universal Convertible Retaining Ring Pliers, Retaining Ring Pliers
Brand: Gearwrench
| Weight | 0.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.999 × 0.999 × 0.999 in |
| Overall Length | 10-1/4" |
| Tip Angle | 90?/15? |
| Standard(s) Met | ASME B107.500 |
| Handle Colour | Red |
| Handle Length | 4" |
| Handle Material | Plastic Dipped |
| Jaw Type | Convertible |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Clearcoat |
| Width | 3" |
Recently Viewed Products
-
Drum Dolly
KLETON Drum Dolly Frame (Each)-Click on options for variations & Details.
$53.40 – $75.77Price range: $53.40 through $75.77 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Protective Carrying Cases
Pelican 1300-000-180 Case with Foam Case with Foam – Each
$150.59 Add to cart








