Specially designed for removal of push pins with center locking pin
Quickly removes plastic anchors that have center pins without damage to pins or anchor
Lifts the center pin and pulls anchor in one simple step
Anchors common on Honda, Toyota, GM, Ford, Chrysler and Many Other Late Model Vehicles
Fits into pin slots and under the center pin
Tapered end for easy access and 30? offset
Retaining Ring Pliers
Gearwrench 3729 Push Pin Removal Pliers-(Each)
$34.66
SKU: TNB779
Category: Retaining Ring Pliers
Tags: 3729, Push Pin Removal Pliers, Retaining Ring Pliers
Brand: Gearwrench
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.85417 × 0.33333 × 0.08333 in |
| Overall Length | 7-1/2" |
| Tip Angle | 30? |
| Standard(s) Met | ASME |
| Handle Material | Double Dip |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Colour | Black |
| Finish | Black Oxide |
| Height | 0.25" |
| Width | 2.5" |
| Material | Steel |
Recently Viewed Products
-
Protective Carrying Cases
Pelican 1300-000-180 Case with Foam Case with Foam – Each
$150.59 Add to cart


