Highly durable, non-absorbent, and cut resistant recycled rubber tile
Perfect for weight rooms, fitness centres, and ice rinks
FloorScore? certification, an industry-recognized indoor air quality (IAQ) certification standard for hard surface flooring materials, adhesives, and under-layments
Athletic Mattings
Edgewood Matting VFS180406 Voyager Athletic Tile Flooring-(Each)
$233.75
SKU: JQ330
Category: Athletic Mattings
Tags: Athletic Mattings, VFS180406, Voyager™ Athletic Tile Flooring
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.625 × 0.625 × 4.16 in |
| Size | 48" x 72" |
| Weight | 9.8 kg/m? (2 lb/ft?) |
| Colour | Earth |
| Material | PU Bonded Recycled & EPDM Rubber |
| Recycled Content | Up to 100% |
| Thickness | 3/8" |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Face Style | Smooth |
Recently Viewed Products
-
Athletic Mattings
Edgewood Matting VFM302424 Voyager Residential Home Fitness Flooring-(Each)
$32.22 Add to cart


