The ideal high traction, low odour, impact and sound absorbing fitness tile for those seeking high quality flooring in their personal fitness room
Easy to install
Eco-friendly recycled content
Highly durable and non-absorbent
FloorScore? certification, an industry-recognized indoor air quality (IAQ) certification standard for hard surface flooring materials, adhesives, and under-layments
Athletic Mattings
Edgewood Matting VFM402424 Voyager Residential Home Fitness Flooring-(Each)
$32.22
SKU: JQ338
Category: Athletic Mattings
Tags: Athletic Mattings, VFM402424, Voyager™ Residential Home Fitness Flooring
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 5.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.08 × 2.08 × 0.5 in |
| Size | 24" x 24" |
| Weight | 2.7 kg/m? (6 lb/ft?) |
| Colour | Blue Sky |
| Material | PU Bonded Recycled & EPDM Rubber |
| Recycled Content | Up to 100% |
| Thickness | 1/4" |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |
| Face Style | Smooth |





