A wear-resistant, slip-resistant and easy to clean matting
With the appearance of carpet, the strong dual fibre design provides effective multi-directional cleaning of footwear
Rated for use with castered chairs or on medium traffic commercial stairs
Perfect for lobbies, hallways, and medium traffic entrances
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting PLR502000 Palliser Indoor Matting, Wiper/Scraper, 6-1/2′ x 82′ x 5/16″, Anglis-(Each)
$5,974.65
SKU: JP637
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Indoor Entrance Mattings, Palliser Indoor Matting, PLR502000
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 392 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.29 × 0.54 × 0.54 in |
| Width | 6-1/2' |
| Length | 82' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 5/16" |
| Colour | Anglis |
| Material | Vinyl/PVC/Polyamide |
| Traffic | Medium-Duty |
| Surface Pattern | Tufted Cut Pile |
| Flammability | Efl, EN 13501-1 |
| Face Weight | 980 g/m? (29 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
| Face Style | Level Cut Pile |
| Total Weight | 3.56 kg/m? (0.73 lb/ft?) |
Recently Viewed Products
-
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting COC052033 Indoor/Outdoor Coco Mat, Scraper, 1-3/4′ x 2-3/4″ x 1-3/8″, Natural-(Each)
$44.63 Add to cart




