Scraper fingers and containment will perform in the worst heavy soil and snow environments
Good UV and ozone resistance
Good flexibility even in low temperatures
Perfect for outdoors and vestibules
Looking for a different/custom size? Contact us!
Outdoor Entrance Mattings
Edgewood Matting GFM223239 Gritstop Fingermat Matting, Rubber, Scraper Type, Textured Pattern, 2-2/3″ x 3-3/4″, Black-(Each)
$126.65
SKU: NJL869
Category: Outdoor Entrance Mattings
Tags: GFM223239, Gritstop Fingermat™ Matting, Outdoor Entrance Mattings
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 0.001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.001 × 0.001 × 0.001 in |
| Width | 2-2/3" |
| Length | 3-3/4" |
| Type | Scraper |
| Thickness | 9/16" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Textured |






