Features scraper fingers and containment wells that perform in the worst, heaviest soil and snow environments
Good UV and ozone resistance
Remains flexible even in low temperatures
Perfect for outdoors and vestibules
Looking for a different/custom size? Contact us!
Outdoor Entrance Mattings
Edgewood Matting GFM223672 Gritstop Fingermat Entrance Matting, Rubber, Scraper Type, Finger Tip Style Pattern, 3′ x 6′, Black-(Each)
$237.15
SKU: JP680
Category: Outdoor Entrance Mattings
Tags: GFM223672, Gritstop Fingermat™ Entrance Matting, Outdoor Entrance Mattings
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.5 × 0.5 in |
| Width | 3' |
| Length | 6' |
| Type | Scraper |
| Thickness | 9/16" |
| Colour | Black |
| Material | Rubber |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Finger Tip Style |
| Recycled Content | 30% |
| Total Weight | 9.52 kg/m? (1.95 lb/ft?) |
| Manufacturer's Warranty | 5 Years |

