Economical, biodegradable and 100% natural coco fiber
Excellent as an eco-friendly surface protector or even a wiper/scraper mat
Perfect for shops, secondary entrances, and environmentally sensitive areas
Looking for a different/custom size? Contact us!
Outdoor Entrance Mattings
Edgewood Matting COC054500 Indoor/Outdoor Coir Matting, Natural Fibre, Wiper/Scraper Type, Woven Pattern, 3-3/4′ x 150′, Natural-(Each)
$2,319.65
SKU: JP677
Category: Outdoor Entrance Mattings
Tags: COC054500, Indoor/Outdoor Coir Matting, Outdoor Entrance Mattings
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 12.5 × 12.5 in |
| Width | 3-3/4' |
| Length | 150' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 5/16" |
| Colour | Natural |
| Material | Natural Fibre |
| Surface Pattern | Woven |
| Face Style | Herringbone |
| Total Weight | 1.61 kg/m? (0.33 lb/ft?) |

