High-speed air motor, controlled with patented governor, provides constant speed under load
Precision, high-tolerance, low run-out collet. Run-out is a true 0.0002 @ 1″ (25 mm) from face
Super flexible hose for maximum agility
Air Scribe & Pencil Grinder, Tools
Dynabrade 51700 Pencil Grinders, 1/4″ NPTF, 8 CFM-(Each)
$917.15
SKU: TGZ034
Categories: Air Scribe & Pencil Grinder, Tools
Tags: 51700, Air Scribe & Pencil Grinders, Pencil Grinders
Brand: Dynabrade
| Weight | 1.336 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.89166 × 0.35833 × 0.54166 in |
| Air Consumption | 8 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPTF |
| Sound Level (dBA) | 66 |
| No Load RPM | 60000 |
| Collet Insert Size | 1/8" |
| Motor Characteristic | Oil-Less Turbine |
| Bearing Type | Metal |
| Exhaust Type | Rear |
| Weight | 0.6 lbs. |
| Packaged Weight | 1.6 lbs. |






