Mount 4″ dia. spindle-mount dry-cut sanding stars with 1/4″ shank. Order stars separately
Tool includes air-flow control Dynaswivel? fitting for maximum tool manoeuvrability and control
Eliminates raised grain and removes loose fibres when whitewood sanding as well as scuffing sealer coats
Pneumatic Drum Sander, Tools
Dynabrade 52050 4″ Lightweight Dyninger Finishing Tools (1/4″ Collet)-(Each)
$1,138.98
| Weight | 0.999 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.999 × 0.999 × 0.999 in |
| Air Consumption | 21 CFM |
| Air Inlet | 1/4" NPT |
| Sound Level (dBA) | 81 |
| No Load RPM | 3200 |
| Horsepower | 0.40 HP |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Hose Size (I.D.) | 1/4" (6 mm) |
| Tool Spindle Thread | 3/8"- 24 male |
| Length | 8 3/4" (222 mm) |
| Height Diameter | 2 3/8" (60 mm) |
| Weight | 2.2 lbs. (1 kg) |

