Non-Sparking, Non-Magnetic, Corrosion-Resistant
Cast from nickel-aluminum bronze
Available with aluminum handles
Non-Sparking Wrench, Tools
Ampco W-212AL Adjustable Pipe Wrenches, 2-13/16″, 13-97/100″ Length-(Each)
$491.63
SKU: TLV207
Categories: Non-Sparking Wrench, Tools
Tags: Adjustable Pipe Wrenches, Non-Sparking Wrenches, W-212AL
Brand: Ampco
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.17 × 0.01 × 0.23 in |
| Overall Length | 13-97/100" |
| Size | 2-13/16" |
| Shape | Round |
| Centre Hole Diameter | 3-1/4" |
| Maximum Machine Speed | 3000 RPM |
| Certification(s) | Green Seal? |
Recently Viewed Products
-
Automotive Air Filters
Baldwin Filters RS5510 RS5510 Radial Seal Inner Air Element-(Each)
$114.56 Add to cart -
Material Handling & Storage
KLETON MB729 Lumber Cart, 39″ x 26″ x 42″, 1200 lbs. Capacity-(Each)
$713.63 Add to cart -
Clamp Parts & Accessories
Bessey 3101732 Rail for Double Force All-Steel Clamp-(Each)
$115.37 Add to cart -
Non-Sparking Wrench
Ampco W-215AL Adjustable Pipe Wrenches, 5-11/16″, 36-1/50″ Length-(Each)
$1,087.90 Add to cart





