Durable Construction: Heavy-duty vinyl backing is ideal for high-traffic areas
Clean Removal: Unique rubber adhesive provides a strong bond and residue-free removal
Tape Your Way: Linerless construction makes for easy application by hand or using the 3M? Lane Marking Applicator M1
Lasting Vibrant Colour: Easy-clean backing maintains vivid colour amidst heavy wear and tear
Ideal For Lean Manufacturing: Use colour-coding to organize and optimize warehouses, factories, and distribution centres according to modern 5S principles
Heavy-duty vinyl backing with a rubber adhesive
The tough, durable backing resists pallet drag and high forklift traffic and is easy to clean
The tough backing has a low profile and resists curling, which can cause edge lift and reduce the life of a floor marking tape
The rubber adhesive provides a strong bond to floors but also promotes one-piece clean removal, even after extended use
“Hilman Rollers 15-RD Machine Roller, 15 tons Capacity-(Each)” has been added to your cart. View cart
Marking Tapes, Safety
3M 7100260621 Durable Floor Marking Tape 971, 2″ x 108′, Vinyl, Orange-(Roll)
$78.20
SKU: PG756
Categories: Marking Tapes, Safety
Tags: 7100260621, Durable Floor Marking Tape 971, Marking Tapes
Brand: 3M
| Weight | 13.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.08333 × 0.58333 × 0.58333 in |
| Colour | Orange |
| Material | Vinyl |
| Width | 2" |
| Roll Length | 108' |
| Tensile Strength | 110 PSI |
| Total Thickness without Liner | 17 mil |
Recently Viewed Products
-
Hand Truck Parts & Accessories
Magliner 301026 Aluminum Hand Truck Accessories – 30″ Folding Extension-(Each)
$139.43 Add to cart -
Packaging & Shipping
Goodwrappers PVTB1475 Stretch Wrap, 75 Gauge (19 micrometers), 14″ x 1500′, Opaque Black-(Roll)
$17.30 Add to cart -
Hand Truck Parts & Accessories
Magliner 930108 Aluminum Hand Truck Accessories – Keg Hook-(Each)
$395.46 Add to cart






