Gimbal design allows ratchet to pivot in two directions for easier access
72-Tooth ratcheting mechanism with a 5? swing arc
Anodized aluminum finish
Easy to use forward/reverse lever
Meets or exceeds ASME specifications
“Blickle LIXR-POHI 125G-FI Heat-Resistant Thermoplastic Caster, Swivel with Brake, 5″ Dia., 330 lbs. (149.685 kg.) Capacity-(Each)” has been added to your cart. View cart
“3M DBI Sala Fall Protection 1202361C Rope Positioning Lanyard, 1 Legs, 6′, CSA Class A, Nylon-(Each)” has been added to your cart. View cart
Ratchet Wrench, Tools
Gearwrench 81270 72-Tooth Gimbal Ratchet, 3/8″ Drive-(Each)
$21.89
SKU: UAX362
Categories: Ratchet Wrench, Tools
Tags: 72-Tooth Gimbal Ratchet, 81270, Ratchet Wrenches
Brand: Gearwrench
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.41666 × 0.11666 × 0.20833 in |
| Drive Size | 3/8" |
| Tooth Count | 72 |
| Ratchet Angle | 5? |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Ratchet Head Style | Gimbal |
| Drive Type | Square |
| Material | Alloy Steel |
Recently Viewed Products
-
Packaging & Shipping
Goodwrappers PVTB1475 Stretch Wrap, 75 Gauge (19 micrometers), 14″ x 1500′, Opaque Black-(Roll)
$17.30 Add to cart -
Hand Truck Parts & Accessories
Magliner 930108 Aluminum Hand Truck Accessories – Keg Hook-(Each)
$395.46 Add to cart -
Material Handling & Storage
Ben-Mor EN1904Y04T5 Polyester Slings, Single Ply, Endless, Type 5, 4″ W x 4′ L, 12400 lbs. Vertical Cap.-(Each)
$34.68 Add to cart





