Features strong, stainless steel blades for corrosion resistance with sharp points cut cleanly through the tip
Long lasting, precision ground straight edges can be sharpened
Adjustable pivot screw can be used for best feel, and soft touch handles provide added comfort
Packaging is recycable
Shears, Tools
Wiss By Crescent WHCS2 Home Craft Scissor Set, 3″/4-3/4″ Cut Length, Rings Handle – Each
$16.26
| Weight | 0.426 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.98333 × 0.08333 × 0.4 in |
| Cut Length | 4-3/4"/3" |
| Overall Length | 8"/5" |
| Handle Style | Rings |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
| Sold/Priced Per | Package |
| Qty/Pkg. | 2 |

