Finest quality cutlery steel
Hot drop-forged polished blades
Thicker, heavy duty blades to cut tough material
Patented Set-Easy? pivot
Packaging is recycable
Shears, Tools
Wiss By Crescent W22W Wide Blade Industrial Shears, 6-1/8″ Cut Length, Rings Handle – Each
$59.10
| Weight | 0.80966 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.23446 × 0.23446 × 0.23446 in |
| Cut Length | 6-1/8" |
| Overall Length | 12-1/4" |
| Handle Style | Rings |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
| Weight | 1.29 lbs. |

