Finest quality cutlery steel
Hot drop-forged nickel-plated blades are strong and durable
Patented Set-Easy? pivot
Commonly used in cutting fabrics, upholstery, and composite materials
Packaging is recycable
| Weight | 1.10166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.26434 × 0.26434 × 0.26434 in |
| Cut Length | 6" |
| Overall Length | 12-1/2" |
| Handle Style | Rings |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Right |
| Weight | 1.2 lbs. |

