Adjustable fork connecting rods
Overload bypass
Rubber coated handle
Entry and Exit Roller
210? steering
Hydraulic Pallet Truck, Material Handling & Storage
Wesco 273448 Pallet Truck Pallet Truck, Steel, 48″ L x 27″ W, 5500 lbs. Capacity – Each
$1,357.40
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 4.025 × 2.25 in |
| Fork Length | 48" |
| Frame Width | 27" |
| Capacity | 5500 lbs. |
| Frame Material | Steel |
| Fork Width | 6" |
| Raised Height | 7.25" |
| Lowered Height | 2.9" |
| Fork Thickness | 3 mm |
| Steering Wheel | (2) 7" Moldon Polyurethane |
| Load Wheel | (2) 3" Moldon Polyurethane |
| Weight | 164.5 lbs. |

