Heavy-duty steel construction
Polyurethane load and steering wheels
Pallets with bottom boards must be placed on top of forks
Hydraulic Skid Lift, Material Handling & Storage
Wesco 272153 Scissor Pallet Lifter Scissor Pallet Lifter, 44″ L x 27″ W, Steel, 1100 lbs. Capacity – Each
$2,919.15
| Weight | 258 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.66667 × 2.25 × 3.33333 in |
| Platform Dimensions | 44" L x 27" W |
| Lowered Height | 3.2" |
| Frame Material | Steel |
| Handle Height | 40" |
| Material | Steel |
| Length | 44" |
| Width | 27" |
| Capacity | 1100 lbs. (0.55 tons) |
| Fork Length | 44" |
| Raised Height" | 35 |
| Weight | 258 lbs. |

