Multi-component Kraftform Micro handle for fast and ergonomic screwdriving
Hexagonal anti-roll feature
Fixed head and the fast-turning zone just below the head allow rapid twisting
| Weight | 0.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.51666 × 0.06666 × 0.06666 in |
| Tip Size | 3/32" |
| Shank Length | 2-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 6-3/16" |
| Head Style | Micro Ball-End |

