Multi-component Kraftform handle for fast and ergonomic screwdriving
Colour coding according to profile and size
Hexagonal anti-roll feature
Lasertip tips for more secure fit in the screw head
Slot Cabinet Tip Screwdrivers, Tools
Wera Tools 05110011001 Tapered Slotted Screwdriver, 5/16″ Tip, Round, 11-1/8″ L, Plastic Handle – Each
$13.93
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.94166 × 0.125 × 0.125 in |
| Tip Size | 5/16" |
| Shank Length | 7" |
| Shank Type | Round |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 11-1/8" |
| Head Style | Slotted |

