Chisel driver for fastening, chiselling and loosening
Hexagonal blade extending through the handle
Multi-component Kraftform handle for fast and ergonomic screwdriving
Impact cap and bolster for the transfer of higher torque
Slot Keystone Screwdrivers, Tools
Wera Tools 05018270001 Slotted Demolition Screwdriver, 3/8″, 11-3/16″ L, Plastic Handle – Each
$17.48
| Weight | 0.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95833 × 0.125 × 0.125 in |
| Tip Size | 3/8" |
| Shank Length | 7" |
| Shank Type | Hexagonal |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 11-3/16" |
| Head Style | Slotted |

