Smooth hard zones for high-speed turning, soft grip zones for high torque transfer
Hexagonal anti-roll feature
Colour coding according to profile and size
Lasertip tips for more secure fit in the screw head
| Weight | 0.162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.10833 × 0.10833 in |
| Tip Size | #1 |
| Shank Length | 8" |
| Shank Type | Round |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 11-3/4" |
| Head Style | Round |

