Smooth hard zones for high-speed turning, soft grip zones for high torque transfer
Hexagonal anti-roll feature
Colour coding according to profile and size
Lasertip tips for more secure fit in the screw head
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.47 × 0.08 × 0.08 in |
| Tip Size | #0 |
| Shank Length | 2-3/8" |
| Shank Type | Round |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 5-9/16" |
| Head Style | Round |

