Multi-component Kraftform Plus handle for fast and smooth work ? hard handle zones for high working speeds, while soft handle zones guarantee a high torque transfer
Individually tested at 10,000 V for safe working at the approved voltage of 1,000 V
Tip is microscopically roughened with laser beams to “bite” into the screw head to eliminate unintentional slipping
Colour coded according to size
Hexagonal shape prevents rolling
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.996 × 0.3569 × 0.249 in |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Overall Length | 9" |
| Tip Style | Slot |
| Tip Size | 5.5 mm |
| Blade Thickness | 1 mm |
| Blade Length | 5" |

