Stop sliding mats with WOW! Finish
This new “Gold Standard” has a tough diamond surface, extra-thick ergonomic build, and keeps mats safely in place
Thick, premium ergonomics
Unique polymer is permanently tacky and easy to remove
Designed to prevent slips, trips, and falls
Works right out of the box
Abrasion and chemical resistant surface
Features >50% recycled content
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 815.916X3X75BYL SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish, Nitrile/PVC, 3′ W x 75′ L, 9/16″ Thick, Black/Yellow
$4,921.19
SKU: JQ612
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 815.916X3X75BYL, Anti-Fatigue Flooring, SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish
Brand: Wearwell
| Weight | 44.909 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9984 × 3.332 × 2.3324 in |
| Width | 3' |
| Length | 75' |
| Thickness | 9/16" |
| Colour | Black/Yellow |
| Material | PVC/Nitrile |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
| Size | Men's Standard |
| Hydrocarbon Flash Fire Resistance | CAN-CGSB 155.20 6.1.1, 6.1.2, 6.1.3, 6.3 |
| Heat Resistance | ASTM F2302 |
| Electrical Resistance | CSA Z462, NFPA? 70-E, ASTM F1506 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |

