Stop sliding mats with WOW! Finish
This new “Gold Standard” has a tough diamond surface, extra-thick ergonomic build, and keeps mats safely in place
Thick, premium ergonomics
Unique polymer is permanently tacky and easy to remove
Designed to prevent slips, trips, and falls
Works right out of the box
Abrasion and chemical resistant surface
Features >50% recycled content
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 815.916X2X3BYL SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish, Nitrile/PVC, 2′ W x 3′ L, 9/16″ Thick, Black/Yellow – Each
$146.73
SKU: JQ608
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 815.916X2X3BYL, Anti-Fatigue Flooring, SpongeCote Anti-fatigue Floor Mat with WOW! No-slide Finish
Brand: Wearwell
| Weight | 5.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.125 × 0.52083 × 0.5 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Thickness | 9/16" |
| Colour | Black/Yellow |
| Material | PVC/Nitrile |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
| End Configuration | Carabiner (Anchor End), Back Splice (Trailing End) |
| Rope Diameter | 5/8" (16 mm) |
| Min. Breaking Strength | 6000 lbs. (27 kN) |
| Standard(s) Met | CSA Z259.2.5-2012, ANSI Z359 |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |

