WOW! Finish stops mats from slipping and sliding
This new “Gold Standard” has a tough diamond surface, extra-thick ergonomic build, and keeps mats safely in place
Thick, premium ergonomics
Unique polymer is permanently tacky and easy to remove
Designed to prevent slips, trips, and falls
Works right out of the box
Abrasion and chemical resistant surface
Features >50% recycled content
Anti-Fatigue Flooring
Wearwell 814.1516X2X75BYL No-Slide, Ultra-Soft SpongeCote with WOW! Finish Tiles No-Slide, Ultra-Soft SpongeCote with WOW! Finish Tiles, Nitrile/PVC, 2′ W x 75′ L, 15/16″ Thick, Black/Yellow
$4,543.67
SKU: JQ604
Category: Anti-Fatigue Flooring
Tags: 814.1516X2X75BYL, Anti-Fatigue Flooring, No-Slide, Ultra-Soft SpongeCote with WOW! Finish Tiles
Brand: Wearwell
| Weight | 46.318 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9984 × 3.332 × 2.9155 in |
| Width | 2' |
| Length | 75' |
| Thickness | 15/16" |
| Colour | Black/Yellow |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Diamond |
| Working Temperature Range | -10?C to 80?C |
| Thread Size | 10/32" |
| Tube Size | 5/32" |
| Material | Composite |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |

