Provides a no frills PVC blown sponge barrier from hard floors
With an attractive Pebbled surface, this mat can be purchased in rolls and easily cut to length on site for quick replacement when damaged
Economic comfort for light industrial applications
Safety rounded edges
1 Year Warranty
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell 427.38X2X60BK Soft Step Mats No.427, Pebbled, 2′ x 3′ x 3/8″, Black, PVC Sponge – Roll
$1,008.27
SKU: SFG513
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 427.38X2X60BK, Anti-Fatigue Mattings, Soft Step Mats No.427
Brand: Wearwell
| Weight | 69.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 60 × 0.03125 in |
| Width | 2' |
| Length | 3' |
| Thickness | 3/8" |
| Colour | Black |
| Material | PVC Sponge |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Pebbled |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |

