For general purpose grinding work on bench and pedestal grinders
Grits 24 and 36 for fast and rough grinding
Grit 46 for intermediate requirements
Grits 60 and 80 for a finer finish work
All 6″, 7″, 8″ and 10″ wheels are supplied with nested reducer bushings to fit on 1″, 3/4″ and 1/2″ shafts ; Typical Applications
Offhand deburring and sharpening of parts and tools
Bench Grinding Wheel, Tools
Walter Surface Technologies 12E328 Bench Grinding Wheel, 6″ x 3/4″, 1″ Arbor, 1 – Each
$41.47
| Weight | 1.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.08333 × 0.5 in |
| Diameter | 6" |
| Thickness | 3/4" |
| Arbor Size | 1" |
| Grit | Fine/80 |
| Max. RPM | 4100 |
| Type | 1 |

