Unique spiral flute design improves chip ejection and coolant flow to the point
The heavy-duty core guarantees increased strength and reduced breakage
135? self-centering split point prevents ?walking” and provides quick penetration
Friction-reducting black & bronze oxide surface treatments for higher drilling speeds
Includes: 1/16″ – 1/2″ Jobber length drill bits
Drill Bit Set, Tools
Walter Surface Technologies 099505 Triumph? ThunderBit? Heavy-Duty T17HD+ Metal Index Jobber Drill Bit Set, 29 Pieces, High Speed Steel – Each
$252.47
SKU: UAL876
Categories: Drill Bit Set, Tools
Tags: 099505, Drill Bit Sets, Triumph® ThunderBit® Heavy-Duty T17HD+ Metal Index Jobber Drill Bit Set
Brand: Walter Surface Technologies
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.25 × 0.076 in |
| No. of Pieces | 29 |
| Material | High Speed Steel |
| Finish | Black & Bronze Oxide |
| Increments | 1/64" |
| Point Angle | 135? |
| Point Type | Split |
| Shank Type | 3 Flats |

