Smooth and rounded surfaces minimize pooling water and food soils
Increased flexibility of blade conforms to surfaces for more efficient cleaning
Elongated on ends to protect the rubber blade and guards against splashes
Euro thread is specially designed with shallow, hygienic grooves
A splash guard helps prevent water from reaching the dried surface
Colour-coding system helps mitigate the risk of cross-contamination in food processing facilities
Accepted for use in Canadian food processing facilities
Facility Maintenance, Food Hygiene Squeegee
Vikan 71252 Ultra Hygiene Bench Squeegee Ultra Hygiene Bench Squeegee, 10″, Green – Each
$26.78
| Weight | 0.506 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.81666 × 0.15 × 0.375 in |
| Colour | Green |
| Blade Length | 10" |
| Width | 3-1/2" |
| Height | 3-2/5" |
| Block Material | Polypropylene |
| Blade Material | Rubber |
| Max. Temperature | 250?F |
| Thread Type | Euro |

