Angled and rounded surfaces improve brush cleanability
Comfortable grip helps prevent hand fatigue
Stiff bristles are great for scrubbing stubborn particles
Comfortable grip allows for long periods of work time without hand fatigue
Can use the brush holding both the handle and the brush head for increased control
Accepted for use in Canadian food processing facilities
Facility Maintenance, Food Hygiene Brush
Vikan 41924 Short-Handled Churn Brush Short-Handled Churn Brush, Stiff Bristles, 10″ Long, Red – Each
$17.72
| Weight | 0.488 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.875 × 0.25 × 0.23333 in |
| Type | Scrub |
| Colour | Red |
| Overall Length | 10" |
| Bristle Strength | Stiff |
| Width | 2-3/4" |
| Block Material | Polypropylene |
| Bristle Material | Polyester |

