Made of high-strength annealed ductile iron
These steel machine rollers have swivel tops that rotate 360? on chrome steel ball bearings to allow for easier turning
The rollers form a “tank track” to revolve around a center load bearing plate in the frame to provide maximum maneuverability
The weight of the load is transferred directly from the load bearing plate to the rollers, eliminating axle friction and requiring less power to start and move
These units are virtually maintenance free
Steering bars split in two and connect with sleeve for easy storage ; ; Kit Includes
(4) Machine Rollers
(2)Steering Bars
(1) Case
Machine Mover Set, Material Handling & Storage
Vestil VHMS-2-KIT Machine Roller Kit Machine Roller Kit, 1 tons Capacity – Each
$1,408.52
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.9 × 0.85833 × 0.83333 in |
| Capacity | 1 tons |
| No. of Rollers | 4 |
| Capacity per Roller | 1 ton |
| Roller Type | Swivel |
| Overal Roller Height | 3.5" |
| Roller Size | 3.25" W x 8" L |

