Designed to move heavy equipment and machinery
The top of each skate includes a rubber surface for extra grip
Steel construction with handle to carry and position
Includes (1) swivel top plate, (1) pulling bar to allow for easy maneuvering around turns and corners
Material Handling & Storage, Steel Machine Roller
Vestil SSKT-12 Steerable Machinery Skate Steerable Machinery Skate, 12 tons Capacity – Each
$1,377.84
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 3.8 in |
| Capacity | 12 tons |
| Top Design | Smooth |
| Swivel Lock or Rigid | Swivel Lock |
| Handle Height | 45-7/8" |
| Wheel Material | Steel |
| Weight | 202 lbs. |


