Will not rust, discolour, or warp
Maintenance free and easy to clean
Honeycomb construction is reinforced for longer life
Extra square steel tube underneath platform to reinforce deck strength
Features (4) swivel casters, (2) rigid casters
Material Handling & Storage, Plastic Platform Truck
Vestil PPT-3-62 Heavy Duty Plastic Platform Truck Heavy Duty Plastic Platform Truck, 60″ L x 30″ W, 3000 lbs. Cap., Polyurethane Wheels – Each
$1,671.17
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 5 × 3 in |
| Deck Width | 30" |
| Deck Length | 60" |
| Handle Height | 34" |
| Capacity | 3000 lbs. |
| Wheel Diameter | 6" |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Deck Height | 10" |



