Ideal for moving furniture with legs
Steel construction, zinc plated
Includes (3) 1 1/4″ x 13/16″ swivel hard polypropylene casters
Three foam pads on top of dolly help prevent scratching
Inner cup is 1-3/8″ in diameter while the outer cup is 2-1/4″ in diameter
Sold individually
Material Handling & Storage, Wheel Lifts & Tire Dollies
Vestil LEG-D-12 Zinc Plated Leg Dolly Zinc Plated Leg Dolly, 300 lbs. Capacity, Steel Frame, 2.75″ H – Each
$35.85
| Weight | 2.362 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.23333 × 1 in |
| Frame Material | Steel |
| Capacity | 300 lbs. |
| Deck Dimensions | 12" W x 10.75" L |
| Height | 2.75" |
| Wheel Material | Polypropylene |
| Deck Height | 2.75" |

