Designed to lift open-bottom skids, boxes, and baskets
Lifter is either DC powered with rocker switch to raise and lower or manually powered with the use of a hand pump
Features a 12V battery, an integral battery charger, battery level gauge, and an adjustable lowering speed
The compact structure, with battery and power unit positioned between body and lifting cylinder, results in a low center of gravity and excellent maneuverability
Hydraulic Skid Lift, Material Handling & Storage
Vestil L-270-HD Hydraulic & Manual Skid Scissor Lift Hydraulic & Manual Skid Scissor Lift, 47″ L x 27″ W, Steel, 2200 lbs. Capacity – Each
$2,243.88
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 1.81666 × 2.25 in |
| Platform Dimensions | 47" L x 27" W |
| Capacity | 2200 lbs. |
| Raised Height | 31" |
| Lowered Height | 3.35" |
| Frame Material | Steel |
| Handle Height | 50" |


